RELACJA Z MAŁKOCINA

Jak co roku uczniowie XIII LO wyruszyli  na przygodę z biologią. Małkocin przywitał nas wyjątkowo ładną pogodą, dzięki czemu mogliśmy uczestniczyć w zajęciach terenowych prowadzonych przez Pana Piotra Piliczewskiego. Obrączkowaliśmy ptaki, określaliśmy ich wiek i poziom tłuszczu. Z Panią doktor Heleną Więcław oznaczaliśmy bardziej i mniej pospolite gatunki roślin, które zbieraliśmy podczas spaceru po okolicy. Nie zabrakło również wykładów prowadzonych przez byłych olimpijczyków, już absolwentów naszej szkoły,  a obecnie studentów medycyny. Tematyka zajęć  była różna - od epigenetyki i technik inżynierii genetycznej po witaminy i charakterystykę tkanek zwierzęcych. W świat małych i większych bezkręgowców wprowadził nas Pan Grzegorz Michoński. Mogliśmy je obejrzeć, dotknąć,  a nawet określić płeć szerszenia.
Obóz naukowy to przede wszystkim czas wzmożonych przygotowań do Olimpiady Biologicznej. Wieczorami rozwiązywaliśmy zadania olimpijskie, szukaliśmy nietoperzy, piekliśmy kiełbaski przy ognisku. To był bardzo intensywny czas dla pasjonatów biologii, „orłów małkocińskich”. A nad wszystkim czuwały pani Iwona Szafińska i pani Beata Stępkowska – Styś.