WYMIANA POLSKO-NIEMIECKA

XIII LO SZCZECIN  - GYMNASIUM SCHLOß HOLTE-STUKENBROCK

Od 23 do 29 maja 2019 roku czternastu uczniów z klas pierwszych LO wzięło udział w wymianie polsko-niemieckiej. Naszą szkołą partnerską jest Gymnasium w Schloß Holte-Stukenbrock (SHS) w okolicy Bielefeld.  Wymiana jest organizowana przez panią  Beatę Stelter, współorganizatorem jest p. Beata Sobczyk.

Pierwszego dnia - po przejeździe niemieckimi kolejami (Deutsche Bahn)  powitaliśmy się z naszymi rodzinami goszczącymi w imponującym, nowoczesnym budynku Gymnasium. Większość uczniów dojeżdża do szkoły rowerami, stąd przed szkołą stoi ogromna wiata mieszcząca ok. 400 rowerów.

Następnego dnia spotkaliśmy się w szkole i rozpoczęliśmy pracę nad projektem, którego realizację kontynuować będziemy w listopadzie po przyjeździe Niemców do Szczecina.  Za zadanie mamy stworzyć krótkometrażowy film na podstawie produkcji Human Yanna Artusa Bertranda. Dzięki tematyce podejmowanej przez reżysera mieliśmy okazję zgłębić różnice kulturowe, w tym inne spojrzenie na różne aspekty życia: szczęście, miłość, przyjaźń, konflikty. Po omówieniu naszych pierwszych pomysłów pojechaliśmy do centrum Bielefeld, aby rozpocząć nagrywanie. Miasto okazało się być urokliwym, multi-kulturowym centrum gospodarczym Nordrhein-Westfalen. Mieliśmy okazję zwiedzić fabrykę Dr. Oetker. Dowiedzieliśmy się wiele na temat historii firmy  a ponadto dostaliśmy darmowe budynie, musli oraz pizzę.

Weekend spędzaliśmy z rodzinami, które przygotowały dla nas liczne atrakcje, w tym wycieczki, wieczór grillowy i rozgrywki sportowe.

Kolejne dni pracowaliśmy nad projektem oraz mieliśmy możliwość obserwacji przebiegu niemieckich zajęć, które czasem znacznie różniły się od naszych. Historia prowadzona była w formie konwersacji uczniów między nauczycielem  oraz  wykonywania krótkich zadań. Wychowanie fizyczne z kolei jest zdecydowanie bardziej zrelaksowane w sąsiednim kraju.

We wtorek pojechaliśmy na wycieczkę do Münster. Znajduje się tam zabytkowy uniwersytet, dzięki któremu na ulicach głównie widoczni są ludzie młodzi. Na tle wielu stojących tam starych budowli najbardziej wyróżnia się katedra przypominająca mniejszą wersję Notre Dame. W Kunstmuseum Pablo Picasso wzięliśmy udział w warsztatach malarskich. Wiele powstałych tam rysunków na pewno zostaną kiedyś wycenione w milionach.

Środa oznaczała powrót do domu, więc po  wspólnym śniadaniu w szkole pożegnaliśmy się z naszymi nowymi przyjaciółmi i ruszyliśmy do Szczecina.

Teraz przygotowujemy się na listopadową wizytę Niemców i mamy nadzieję, że pogoda nam nie przeszkodzi przedstawić im Szczecin z jak najlepszej strony.

Tekst napisała Zuzanna Kita, zdjęcia udostępnił Jakub Markil