13 LO w Szczecinie

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size


AKCJA CHARYTATYWNA ZSO 7

Jednym z elementów obchodów stulecia odzyskania niepodległości był kiermasz kulinarny, na którym każda klasa sprzedawała tradycyjne polskie potrawy domowego wyrobu. Odbył się on 9 listopada, a fundusze zebrane ze sprzedaży pysznych potraw naszych uczniów przeznaczono na odpowiedni do okoliczności cel – ufundowano z nich podarki dla weteranów walk o niepodległą Rzeczypospolitą. W poniedziałek 21 stycznia klasa II A pojechała do domu Domu Kombatanta przy ulicy Kruczej 17 aby je wręczyć i spotkać się z weteranami wojennymi. Wśród prezentów znalazły się te najbardziej potrzebne jak dwie laski, piżamy czy mała lodówka oraz te bardziej niezwykłe jak choćby farby tempery z  przyborami do malowania. Uczniowie mieli ogromną przyjemność osobistego spotkania z weteranami i wysłuchania fascynujących opowieści o ich młodości. Inicjatywa spotkała się nie tylko z bardzo ciepłym przyjęciem personelu ośrodka, ale też z wdzięcznością samych obdarowanych, którzy wyraźnie czerpali przyjemność z spotkania z młodzieżą.

GALERIA:


>>PODZIĘKOWANIA

>>ŻYWA FLAGA


>>UCZNIOWIE Z "TRZYNASTKI"...

>>UCZNIOWIE O POLSCE

>>ZOBACZ


Dla zwolenników animacji i dźwięku.

>> PREZENTACJA

Dla miłośników fotografii.

GALERIA:


>> PROJEKT POECI - FILM Wisława Szymborska

>> PROJEKT POECI - FILM Krzysztof Kamil Baczyński

>> PROJEKT POECI - FILM Zbigniew Herbert


>> KONCERT

"100 lat polskiej piosenki"

Piosenka to krótki utwór poetycki z wyrazistym refrenem, wykonywany najczęściej przy akompaniamencie muzycznym przez śpiewaka – solistę lub zespół. Tematyka piosenki jest bardzo różnorodna (varietas) – erotyczna, społeczna, polityczna, obyczajowa), a tekst słowny może przybierać najróżniejszą postać. Tyle słynny Słownik terminów literackich pod redakcją Janusza Sławińskiego. Organizatorzy – z którymi nie mam nic wspólnego – dodają, że polska piosenka to piosenka napisana po polsku i śpiewana po polsku przez polskiego wykonawcę. Jeśli idzie o sto lat – jest to okres czasu – mierzony tradycyjnymi metodami od mniej więcej dzisiaj do mniej więcej listopada roku 1918. Sto lat polskiej piosenki to historia zapisana w utworach, które w tym czasie powstały i były z powodzeniem wykonywane przez tych profesjonalnych jak i tych mniej profesjonalnych wokalistów. To historia waszego dzieciństwa, młodości a czasem też dorosłości – kiedy mozolnie ściskaliście gitarę, aby dorównać ideałowi nagranemu nocą, długo wyczekiwanemu pierwszemu miejscu listy przebojów, na który staraliście się nie zaspać późnym sobotnim wieczorem – kiedy wciskaliście dwa klawisze REC i PLAJ (!!!) na starym kasprzaku kupionym za pieniądze z komunii, na kasecie Wiskord Szczecin (te słabsze) lub Stilon Gorzów (te lepsze). W tym miejscu organizatorzy – z którymi nie mam nic wspólnego – informują, że są obrażeni, wszyscy co do jednego – że nie pozwolono im wykonać wszystkich dwudziestu utworów, które mieli na myśli. Jednocześnie proszą o niezgłaszanie pretensji, że nie zaśpiewali wszystkich dwudziestu utworów, które każdy z Państwa ma na myśli.
Moc pieśni, piosenki jest niesamowita – wiedział o tym generał Dąbrowski, zamawiając swoim legionistom mazurka, wiedział o tym Mickiewicz, gdy pisał o Pieśni gminnej – narodowym pamiątek kościele. Wiedzieli cenzorzy, najbardziej oczytani ludzie w PRL-u. Nasze piosenki krzepiły, bawiły uczyły, dawały wytchnienie a przede wszystkim zachwycały na festiwalach w Sopocie, Opolu, Wrocławiu a nawet w Kołobrzegu.
Zapraszamy Państwa do wspólnego śpiewania z absolwentami, uczniami i nauczycielami naszej szkoły, w muzyczną podróż przez sto lat polskiej piosenki, bo rację ma poeta, mówiąc: Piosenka jest dobra na wszystko!

>>ZOBACZ

>>ZOBACZ

GALERIA:

>> ZAPROSZENIE  NA KONCERT


>> POLSKIE DROGI DO NIEPODLEGŁOŚCI - FILM


>> JAK PRZYGOTOWAĆ KOKARDĘ NARODOWĄ - MULTIMEDIALNA INSTRUKCJA

GALERIA:

fot. Dominika Hury

>> REGULAMIN PROJEKTU "POECI POLSCY. KLASYKA Z PODRĘCZNIKA"

>> REGULAMIN SZKOLNEGO KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO "PIĘKNA NASZ POLSKA CAŁA"