DEUTSCHTAG

13 czerwca z całą pewnością nie można zaliczyć do pechowych piątków. Tego dnia w murach naszej szkoły odbył się po raz pierwszy Dzień Języka Niemieckiego (Tag der deutschen Sprache). By, choć przez chwilę wczuć się w deutsch-atmosferę, zorganizowano wiele atrakcyjnych zajęć:
- dla miłośników malarstwa Straßenkunst, gdzie uczestnicy popisywali się swym kunsztem artystycznym, odwzorowując wizerunek Pani Kanclerz Merkel,
- Mini-Bundesliga, w której chłopcy pod opieką Pana Dariusza Polkowskiego mogli poczuć się jak Robert Lewandowski,
- Landeskarte, nad którą opiekę sprawowała Pani Beata Sobczyk; w tej konkurencji należało dysponować naprawdę rozległą wiedzą na temat mapy naszego zachodniego sąsiada,
- grupy rozszerzone języka niemieckiego musiały udowodnić swoją wiedzę o krajach niemieckojęzycznych w niezwykle trudnym Quizie przygotowanym przez Panią Monikę Adamską i Pana Dariusza Polkowskiego.
Niewątpliwą atrakcją dla uczniów ( i nie tylko- dowody na fotografiach) stało się Kulinarium, gdzie za symboliczną złotówkę można było skosztować bogactw kuchni niemieckiej takich jak Apfelstrudel, Kartoffelnsalat, Sachertorte czy Käsenkuchen. W tym samym czasie dla osób wrażliwych muzycznie przewidziano ciekawe wydarzenie - podczas długiej przerwy na sali gimnastycznej, (która na ten jeden dzień została przemianowana na salę germanistyczną) odbył się koncert piosenki niemieckiej moderowany przez Johannesa Krukowskiego. Uczniowie przede wszystkim upodobali sobie twórczość Tima Bendzko w wykonaniu Johannesa i Petera Schelenza.

Doskonałym zwieńczeniem dnia była gala filmowa połączona z wynikami gestiwalu Mini-Berlinare. W konkursie wystartowały trzy tytuły:
- Pizzakiller (I LO)
- Verscholene Ubungchen (II LO)
- Libe uber alles - parodia Romea i Julii (III LO - absolwenci)
Główną nagrodę festiwalu, czyli goldener Bär, przyznawało zacne jury w składzie: Pani Dyrektor Jolanta Konieczna, Pan Jerzy Wojcieszak i Pani Małgorzata Kępińska-Żerko. Tymczasem publiczność miała również możliwość zdecydować o swoim ulubionym filmie, głosując poprzez aplauz. Obie nagrody wygrał film Verschollene Ubungchen, zaś jego reżyser, Maciej Pius odebrał statuetki kolejno goldener Bäre z rąk Pani Koniecznej a potem der Publikumsbäre, które wręczył Pan Wojcieszak posługując się piękną mową niemiecką. Po rozstrzygnięciu pierwszego festiwalu filmowego Mini-Berlinare w naszej szkole przyszedł czas na najbardziej wyczekiwane wydarzenie. Wszyscy uczniowie naszej szkoły mogli wziąć udział w premierze obrazu Statistik w reżyserii Szymona Kuczyńskiego.

Organizacją Deutschtagu zajmowali się uczniowie drugich klas XIII LO realizujący program języka niemieckiego w zakresie rozszerzonym pod opieką Frau Beaty Stelter.

Do zobaczenia za rok!

Monika Świderska, Max Sitarski