ARTYKUŁY ARCHIWUM

DZIEŃ JĘZYKA NIEMIECKIEGO 2016

We wtorek, 14 czerwca 2016, w godzinach 9:45-11:25 odbyła się kolejna już edycja "Dnia języka niemieckiego". Tradycyjnie jego organizacją zajęli się uczniowie klas drugich liceum z grupy z rozszerzonym językiem niemieckim pod kierownictwem pani Beaty Stelter. Dla swoich kolegów i koleżanek przygotowali jak zwykle wiele niesamowitych atrakcji.
Na klasy pierwsze gimnazjum czekał trening poprawnej wymowy. Ich starszy kolega Alexander Boczek, laureat olimpiady języka niemieckiego, miał dla nich naprawdę trudne słówka, na których niejeden połamałby sobie język. Okazało się jednak, że nasi najmłodsi uczestnicy wywiązali się ze swojego zadania naprawdę dobrze, a tytuł "Meister der Aussprache" zdobyła Gosia Lewandowska.
Z kolei trzecie klasy gimnazjum musiały się zmierzyć z testem wiedzy o sporcie w krajach niemieckojęzycznych. Rozpoznawanie torów Formuły 1 po konturach czy dopasowanie miasta do roku, w którym organizowało igrzyska olimpijskie przysporzyło co prawda sporo problemów, ale wszyscy dobrze się przy tym bawili. Zwycięzcy Zuzanna Kołodziejska i Maciej Sienkiewicz z 3m osiągnęli niesamowity wynik 23,5 punktu na 25 możliwych.
Klasy pierwsze liceum rozwiązywały quiz muzyczny. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że nie ma zbyt wielu znanych piosenek śpiewanych po niemiecku. Rzeczywistość jest zgoła inna, a utwory takich wykonawców, jak Rammstein oraz Tokio Hotel nikomu nie były obce. W konkursie zwyciężyli natomiast Damian Bagiński i Wojciech Gonczaronek, klasa Ic
Malowanie twarzy znanych Niemców oraz tworzenie dłuższego słowa na podstawie dwóch obrazków - to konkurencje dla klas drugich liceum. W pierwszej z nich mieliśmy niezwykle wyrównany poziom i do wyłonienia zwycięzcy potrzebna była dogrywka. Ostatecznie triumfowali Michał Śliwiński i Miłosz Siemiński z klasy IIc wraz z Albertem Einsteinem. Z kolei w zabawie w skojarzenia najlepsi okazali się Zuzanna Kosmala i Mateusz Bodziony z klasy IIe.
Oprócz tego na placu przed szkołą znajdowało się stoisko z kuchnią niemiecką. Można było na nim skosztować słynnych na całym świecie specjałów kuchni niemieckiej - Currywurst, Kartoffelsalat czy Käsekuchen.
Całość zwieńczył mini festiwal filmów niemieckich w szkolnej czytelni. Zaproszeni goście z uśmiechem na twarzy obejrzeli produkcje klas pierwszych liceum. Srebrnego niedźwiedzia w nagrodę za drugie miejsce zdobył film "Wahrsagerin". Złoty niedźwiedź i nagroda publiczności głosami klas drugich liceum przypadła z kolei filmowi "Vater Mathias".
Mamy nadzieję, że wszyscy dobrze się bawili, a przy okazji poznali lepiej kulturę tego tak bliskiego przecież nam kraju. Z niecierpliwością czekamy już na kolejną edycję "Dnia języka niemieckiego"!

Marianna Ćwiklińska
Jakub Szcześniak

HISTORYCZNY SUKCES na ...OLIMPIADZIE MATEMATYCZNEJ

Aż czterech uczniów „Trzynastki” zostało laureatami i tyle samo uzyskało tytuł finalisty LXVII Olimpiady Matematycznej. To najlepszy wynik w historii naszej szkoły. Zawody finałowe odbyły się w dniach 6-9 kwietnia w Lublinie. Laureatami zostali:
Adrian Koźluk, Wojciech Mitros, Michał Pychtin i Philip Smolenski-Jensen. Wszyscy laureaci są uczniami klasy IIe matematyczno-fizycznej, a ich opiekunami są: pani Beata Bogdańska i pan dr Adam Neugebauer,
Tegoroczni finaliści, to:
Diana Trokowska i Mateusz Goślinowski z kl. IIId, Paweł Poczobut z kl. IIe (także podopieczni p. B. Bogdańskiej i p. dr. Adama Neugebauera) oraz Maciej Maruszczak z kl. Id, uczeń p. Łukasza Maczana.

Ponadto Diana Trokowska reprezentowała Polskę na Europejskiej Olimpiady Matematycznej Dziewcząt, która odbyła się w dniach 10 – 16 kwietnia w Rumunii. Polki zdobyły srebrne medale zajmując 8. miejsce na startujących 39 krajów.

Wszystkim laureatom, finalistom i medalistce oraz ich nauczycielom należą się wielkie gratulacje!

>>wyniki LXVII Olimpiady Matematycznej