Wyprawa naukowa - CERN 2014

Szlakiem najnowszych osiągnięć nauki
Winterthur - Genewa- Lozanna -Liechtenstein -  Monachium

W dniach 16 - 22 czerwca 2014 odbyła się wyprawa naukowa 47 uczniów z klas gimnazjalnych i licealnych zainteresowanych naukami przyrodniczymi pod opieką profesora Marka Golki i trzech nauczycieli do Szwajcarii. Głównym celem wyprawy było przybliżenie najnowszych osiągnięć naukowych w dziedzinie fizyki i techniki. Nie zabrakło również doznań krajoznawczo - turystycznych.
Trasa wiodła przez Winterthur, Genewę, Chamonix, Lozannę, Księstwo Liechtenstein oraz Monachium.
Jeden dzień spędziliśmy w największym europejskim centrum nauki - w Technoramie w szwajcarskiej miejscowości Winterthur. Wykonywaliśmy tam dziesiątki doświadczeń z wielu dziedzin nauki, w szczególności z fizyki, ale także z chemii i biologii. Uczestniczyliśmy również w pokazach przygotowywanych przez pracowaników Technoramy. Mieliśmy możliwość uczyć się fizyki od najlepszych. Jako organizatorzy pokazów fizycznych w naszej szkole zdobyliśmy bardzo cenne doświadczenia w tej dziedzinie.
Wizyta w CERN, czyli w największym na świecie Centrum Fizyki Jądrowej została zainaugurowana wykładem naukowym wygłoszonym przez profesora Bolesława Pietrzyka, pracownika CERNu. Naukowcy pracujący w CERN pochodzą ze wszystkich krajów świata. Jest to miejsce, gdzi wykryto Bozon Higgsa, czyli cząstkę odpowiadającą za masę wszystkich innych cząstek. Nagroda Nobla 2013.
Oprowadzali nas doktoranci pracujący w CERNie pochodzący z Polski, po miejscach dostępnych i bezpiecznych dla zwiedzających. Po wizycie w ośrodku CERN zwiedzaliśmy Genewę, gdzie podziwialiśmy m.in. piękną 140- metrową fontannę, słynny genewski zegar kwiatowy, siedzibę ONZ, siedzibę Czerwonego Krzyża, starówkę z ratuszem i katedrę św. Piotra.
Następnego dnia pojechaliśmy do Chamonix, głównego ośrodka sportów zimowych Francji. Wjechaliśmy najdłuższą kolejką linową na wysokość 3842 m npm, skąd podziwialiśmy piękne szczyty Alp z Mont Blank włącznie.
Następny dzień był nowych wyzwaniem naukowym, którym okazała się wizyta na Uniwersytecie w Lozannie, gdzie mieliśmy możliwość zapoznać się z budową i zasadą działania reaktora termojądrowego, w którym synteza deuteru i trytu powoduje powstanie jądra helu i neutrony, przy czym wydziela się olbrzymia ilość energii. O tych zagadnieniach mówili naukowcy  - pracownicy uczelni.
Wielką przygodą turystyczną była wizyta w Księstwie Liechtenstein - kraju o zachowanej strukturze monarchii.
Ostatni dzień naszej wyprawy to pobyt w Monachium, gdzie oprócz zwidzania starówki kilka godzin spędziliśmy w Deutsches Museum - największym na świecie muzeum techniki. Wiele osiągnięć techniki przedstawione są w skali 1:1, np. statki, samoloty, kopalnia.
Tam również uczestniczyliśmy w pokazach doświadczeń z fizyki przygotowanych przez pracowników muzeum.
Dzięki profesjonalnemu pilotowi nasze wrażenia wzbogacone były o dodatkowe treści historyczne, geograficzne dotyczące oglądanych obiektów i miejsc.
Czasami musieliśmy dokonywać wyborów, co będziemy oglądać - a czego już nie zdążymy - i tak na przykład przedłużona wizyta na uniwersytecie w Lozannie nie pozwoliła na zwiedzanie starówki w tym mieście.
Pozostają wspomnienia, zdjęcia, wiedza, doznania estetyczne oraz niedosyt, że można zobaczyć więcej.

Tekst: Marek Golka, Beata Stelter