XX SESJA SEJMU DZIECI I MŁODZIEŻY

W dniach 31.05-01.06 wzięliśmy udział w XX sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Tematem tegorocznego spotkania było propagowanie wśród młodzieży postaw obywatelskich. Pierwszego dnia odbyły się warsztaty tematyczne prowadzone przez działaczy polskich organizacji poza rządowych. Młodzież dyskutowała nad rolą obywatela w państwie. Zastanawialiśmy się nad wykorzystaniem w Polsce kapitału ludzkiego oraz społecznego. Drugiego dnia udaliśmy się do gmachu Sejmu, gdzie odbyło się posiedzenie Sejmu Dzieci i Młodzieży.  Obrady otworzyła Pani Marszałek Ewa Kopacz oraz Rzecznik Praw Dziecka Pan Marek Michalak. Wkrótce potem zaczęła się burzliwa debata, w której każdy z 460 młodych posłów mógł zabrać głos i wyrazić swoje poglądy. Kolejnym punktem obrad było głosowanie nad uchwałą w sprawie propagowania wśród młodzieży postaw obywatelskich. Po przegłosowaniu kilku poprawek, uchwała została przyjęta bezwzględną liczbą głosów. Następnie była możliwość zadania pytania Ministrowi Edukacji Narodowej.  Wśród najczęściej zadawanych pytań były te dotyczące projektu e-podręcznika oraz liczby godzin WoS-u w szkole. Na koniec obrad do zgromadzonych posłów przemówił wicepremier Janusz Piechociński, który mówił o niezbędnych działaniach prowadzących do rozwoju kapitału społecznego wśród młodych Polaków. Sejm Dzieci i Młodzieży był dla nas ogromnym źródłem wiedzy i doświadczenia w zakresie  tworzenia prawa w Polsce. Mogliśmy zobaczyć jak pracuje się nad dokumentami, które mają realny wpływ na nasze codzienne życie. Poznaliśmy wielu rówieśników, którzy w całej Polsce aktywnie biorą udział w życiu społecznym. Może to właśnie Sejm Dzieci i Młodzieży będzie dla wielu z nich początkiem przyszłej  kariery politycznej.

Jakub Brejdak i Miłosz Śmietana