SZKOLNA DEBATA

W dniu 4 kwietnia 2014 roku po godzinie 14:00 w naszej szkole odbyła  się debata zatytułowana „ Jak wykorzystać możliwości, które daje nam członkostwo w Unii Europejskiej?”. W spotkaniu tym wzięli udział zaproszeni przez nas eksperci: prof. Janusz Ruszkowski – dyrektor Instytutu Politologii i Europeistyki Uniwersytetu Szczecińskiego, Paweł Bartnik – dyrektor Euroregionu Pomerania, Marek Koćmiel – Prezydent Miasta Szczecin w latach 2000-2001. Debatę poprowadzili dwaj uczniowie klasy IA: Jakub Brejdak i Miłosz Śmietana.  Dyskusja została podzielona na siedem serii pytań. W każdej z nich znajdowało się jedno pytanie dotyczące  gospodarki oraz drugie związane z blokiem tematycznym skupionym wokół społeczeństwa.  Odpowiadając na pytania, nasi prelegenci musieli zmieścić się we wcześniej określonych ramach czasowych (90 sekund na wypowiedź) . Po każdej serii pytań uczniowie mieli szanse na zadanie pytania naszym gościom, z której to bardzo chętnie korzystali. W trakcie spotkania rozmawialiśmy o wykorzystaniu projektów unijnych  przez młodzież. Poruszone zostały również tematy dotyczące naszego regionu. Nasi goście opowiadali, w jaki sposób Szczecin wykorzystał możliwości, które daje Unia Europejska oraz w jaki sposób  powinien zagospodarował środki unijne na najbliższe lata. Nie zabrakło również tematu zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego. Szukaliśmy przyczyn niskiej frekwencji w eurowyborach w Polsce i  zastanawialiśmy się, czy posłowie do Parlamentu Europejskiego mają realny wpływ na politykę wobec regionu, który reprezentują. Debatowaliśmy również nad zjawiskiem rosnącego eurosceptycyzmu w Europie. Na koniec  jeden z uczniów poruszył kwestię polityki Polski oraz Unii Europejskiej wobec Ukrainy. Po debacie każdy z ekspertów otrzymał pamiątkowy kubek z logiem XIII LO. Mamy nadzieję, że ta debata poszerzyła wiedzę uczniów XIII LO i Gimnazjum 16 w zakresie członkostwa w Unii Europejskiej i wynikających z niego korzyści.