13 LO w Szczecinie

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

FINAŁ 61 OLIMPIADY ASTRONOMICZNEJ

W dniach 8 – 11 marca bieżącego roku odbył się w Planetarium Śląskim w Chorzowie finał 61 Olimpiady Astronomicznej. Wśród 22 uczestników było 5 uczniów naszej szkoły – Krzysztof Druciarek, Szymon Frąckowiak, Wojciech Kolesiński, Kornel Księżak oraz Wiktor Włodarczyk. Podczas dwóch dni zadań uczniowie mieli do rozwiązania zadania teoretyczne, zadania z analizy danych oraz tzw. zadanie obserwacyjne pod sztucznym niebem Planetarium Śląskiego. Podczas zawodów wyłoniono pięcioro laureatów, a wśród nich było dwóch naszych uczniów. Wojciech Kolesiński zajął 3 miejsce, a Kornel Księżak drugie. Pozostali nasi uczniowie uzyskali tytuł finalisty. Dla laureatów to nie koniec przygody z tegoroczną olimpiadą. W listopadzie będą rywalizować jeszcze w Międzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki, która odbędzie się w tym roku w Chinach. W związku z tym, na początku września uczniowie ci pojadą na międzynarodowy obóz przygotowawczy na Węgry, a następnie w listopadzie na zawody do Pekinu.
Wszystkim uczestnikom finału serdecznie gratuluję, a wszystkich zainteresowanych astronomią zapraszam do udziału w Olimpiadzie Astronomicznej w przyszłym roku szkolnym.
Tomasz Skowron

GALERIA: